Проектування чистих приміщень

 1. Головна
 2. /
 3. Послуги – Чисті приміщення
 4. /
 5. Проектування чистих приміщень

проектування чистих приміщень для фармацевтики та медициниКомпанія «СпецКиївБуд Medical» готова співпрацювати з замовниками з будь-якого регіону України. Ми займаємося проектуванням чистих приміщень (виробничих, лабораторних і т.д.).

Що таке чисті приміщення?

Чисті приміщення – це зона з однієї або декількох кімнат, в яких регламентується концентрація аерозольних, пилових, мікробних та інших видів частинок спеціальними документами. Залежно від ступеня забрудненості і природи частинок, кімнати класифікуються за кількома типами.

Перед введенням в експлуатацію проводиться атестація, в ході якої присвоюється клас чистоти, виходячи з вимог GMP – міжнародної системи правил роботи виробництва і контролю якості. Клас визначається за багатьма параметрами: змісту суспензії в повітрі, контамінація мікроорганізмами, кліматичні, електромагнітні та інші характеристики.

Що таке проектування чистих приміщень?

Система GMP виділяє 4 класу чистоти:

 • Клас А – це зони, в яких продукт може безпосередньо контактувати з повітрям. Тут відбувається заповнення, герметизація і інші процеси, які в більшій мірі схильні до контамінації. До класу А відносять мікробіологічні бокси і виробничі лінії.
 • Клас В – це кімнати навколо класу А.
 • C і D – лабораторії і зони, в яких відбуваються менш відповідальні етапи роботи.

Проектування чистих приміщень – це процес розробки структури зон, до яких пред’являються вимоги GMP по класу чистоти. За змістом часток зони мають істотні відмінності: у приміщеннях класу А максимально допустима кількість часток діаметром 5 мкм в 1 м³ – 20, то ж значення для класу D становить 29000 часток. Тому проектування є дуже важливим етапом забезпечення налагодженої роботи в майбутньому. Чисті приміщення, план яких спочатку розроблений з урахуванням всіх особливостей, довгі роки не піддаються контамінації і підтверджують свою первинну атестацію.

Основне призначення чистих приміщень

Проектування і будівництво чистих приміщень актуально в багатьох галузях: медичної, фармацевтичної, хімічної, електронної, аерокосмічної. Особливості розробки залежать від сфери застосування і поставлених завдань, тому необхідно ще на початкових етапах чітко сформулювати цілі.

Проектування і монтаж чистих приміщень проводиться так, щоб не тільки звести до мінімуму контамінацію продукції, а й захистити персонал від шкідливого впливу. Огороджувальні конструкції, що забезпечують фільтрацію і вентиляцію повітря, розробляються так, щоб виключити витік з контрольованих зон випарів, мікроорганізмів і т.д.

Задачі проектування чистих приміщень для фармвиробництва

проекти чистих приміщеньСпроектувати фармацевтичне виробництво, що працює за системою GMP, без чистих кімнат неможливо, оскільки вони є одним з основних вимог належної виробничої практики. Проектування чистих приміщень для фармацевтики – це складне завдання для інженерів, яке вимагає часу і серйозних грошових вкладень. Перед проектувальниками стоять наступні задачі:

 • ізоляція всієї зони виробництва і окремих її ділянок;
 • захист персоналу від впливу продукції;
 • видалення забруднень, що утворюються при виробництві;
 • зведення до мінімуму можливості перехресної контамінації;
 • впровадження всередину кімнати або ізолятора необхідного обладнання;
 • постійний моніторинг необхідних параметрів в зоні (температури, вологості, ступеня забрудненості);
 • забезпечення особливих вимог для технологічного середовища.

Які особливості проектування чистих приміщень

Структура приміщень безпосередньо залежить від сфери застосування і конкретних завдань. Обов’язково необхідна наявність:

 • дверей;
 • вікон (без можливості відкриття);
 • скляних або глухих стін на міцному каркасі;
 • підлог з антистатичними властивостями;
 • систем вентиляції та фільтрації повітря;
 • повітряних і передавальних шлюзів для руху персоналу, продукції або обладнання;
 • герметичної стелі (панельної або касетної) з вбудованим освітленням;
 • модулів управління інженерними модулями;
 • системи підготовки повітря, яка включає припливні і витяжні установки, датчики, пристрої забору повітря і ін.

Важливим аспектом є метод, яким буде проводитися контроль за складом повітря в зоні. Будівлі будуються так, щоб чисті приміщення перебували всередині, а зовні їх оточували звичайні кімнати. У зоні створюється надлишок тиску в порівнянні з сусідніми приміщеннями за рахунок збільшення притоку повітря. При відсутності вікон тиск більше на 20%, в кімнатах з вікнами – на 30%. За рахунок цього повітря витісняється з чистих зон в сусідні з класом чистоти нижче.

Галузі, в яких використовуються чисті приміщення

чисті приміщення планПроекти чистих приміщень актуальні для наступних сфер:

 • Медичні установи (реанімаційні палати, операційні блоки та відділення інтенсивної терапії). Контрольовані зони необхідні для виключення розповсюдження інфекції, забезпечення післяопераційного відновлення пацієнтів.
 • Фармацевтична галузь (безпосередньо лінії розливу лікарських засобів, виробничі приміщення, лабораторії контролю якості). Дві основні задачі – знизити ризик контамінації продукції і убезпечити персонал від шкідливого впливу деяких ліків.
 • Харчова (виготовлення вина, пива, соків, молочних продуктів, хлібобулочних виробів і т.д.). Чисті приміщення проектуються на вході у виробничі цехи з метою знешкодження рук персоналу і уніформи.
 • Хімічна (лабораторні приміщення). Контрольовані зони використовуються для зниження ризику пошкодження проб через забруднення повітря, забезпечення безпеки персоналу та навколишнього середовища при роботі з небезпечними речовинами.
 • Біотехнологічна промисловість (культивування або ферментація мікроорганізмів). Основне завдання – зведення до мінімуму можливості впливу на персонал і продукцію токсинів, патогенних організмів з промислових відходів.
 • Електронна (робота з відкритими друкованими платами). Робота в чистих кімнатах впливає на якість і довговічність продукції, істотно знижуючи кількість браку.
 • Аерокосмічна (збірка сонячних батарей, космічних апаратів та ін.).

Етапи проектування чистих приміщень

Перший етап полягає в розробці концептуального проекту, відповідного поставленим цілям. На цій стадії розглядаються всі етапи будівництва з економічної і технічної сторін. На другому етапі відбувається кваліфікація проекту і документальне встановлення експертної оцінки. На цій стадії визначається, чи відповідає проект вимогам GMP і завданням на проектування. На підставі концептуального проекту який пройшов експертизу розробляється робоча документація на будівництво об’єкта.

Ціна на проектування чистих приміщень

Розрахунок вартості проекту контрольованих зон залежить від безлічі істотних факторів, тому ціна для кожного замовлення індивідуальна. Ми не тільки проектуємо, а й займаємося виробництвом і монтажем різних матеріалів для чистих приміщень (двері, стелі, стінові панелі і т.д.). Можливе замовлення будівництва «під ключ». В наявності всі необхідні дозволи і документи, у нас налагоджені зв’язки з надійними постачальниками. Для прорахунку вартості вам краще залишити запит на консультацію, ми з вами зв’яжемося і після уточнення всіх необхідних вимог підготуємо прорахунок по проекту. Довіртеся професіоналам в галузі проектування чистих приміщень!

Менеджери компанії «СпецКиївБуд Medical» готові проконсультувати вас з усіх питань щодо проектування чистих приміщень. Ви можете зв’язатися з нами будь-яким зручним способом: через форму на сайті, електронну пошту або по телефону.

Зворотній зв’язок


  Вас також може зацікавити: