Проектування чистих приміщень

 1. СпецКиївБуд
 2. /
 3. Послуги – Чисті приміщення
 4. /
 5. Проектування чистих приміщень

проектування чистих приміщень для фармацевтики та медицини

Компанія «СпецКиївБуд Medical» займається проектуванням чистих приміщень (виробничих, лабораторних і т.д.) по всій території України.

Що таке чисті приміщення?

Чисті приміщення – поєднання інженерного проектування, виготовлення, обробки та контролю, які необхідні для перетворення «звичайної» кімнати на «чисту». Концентрація аерозольних, пилових, мікробних та інших видів частинок у такому приміщені не повинна перевищувати допустимий стандартами рівень. Залежно від ступеня забрудненості і природи частинок, кімнати класифікуються за кількома типами системи GMP. Система GMP – міжнародна система правил роботи виробництва і контролю якості, яка виділяє 4 класи чистоти:

 • Клас А – це зони, в яких можливий безпосередній контакт з повітрям. Тут відбувається заповнення, герметизація і інші процеси, які в більшій мірі схильні до контамінації. До класу А відносять мікробіологічні бокси, виробничі лінії, операційні і т.д.
 • Клас В – це кімнати навколо класу А.
 • C і D – лабораторії і зони, в яких відбуваються менш відповідальні етапи роботи.

Основне призначення чистих приміщень

Проектування і будівництво чистих приміщень актуально в багатьох галузях: медичній, фармацевтичній, хімічній, електронній, аерокосмічній. Особливості розробки залежать від сфери застосування і поставлених завдань. Основне призначення чистих приміщень – забезпечити захист від забруднень та від небезпечних випарів, мікроорганізмів та ін. Чисті приміщення в медицині – це, в першу чергу, операційні блоки, реанімаційні відділення та палати інтенсивної терапії.

Галузі, в яких використовуються чисті приміщення

чисті приміщення план

Проекти чистих приміщень актуальні для наступних сфер:

 • Медичні установи (реанімаційні палати, операційні блоки та відділення інтенсивної терапії). Стерильні зони необхідні для виключення розповсюдження інфекції, забезпечення післяопераційного відновлення пацієнтів.
 • Фармацевтична галузь (безпосередньо лінії розливу лікарських засобів, виробничі приміщення, лабораторії контролю якості). Таким чином, чисте приміщення – контрольоване середовище, що забезпечує стерильні ліки, вакцини та біомедичні пристрої.
 • Харчова (виготовлення різних продуктів харчування). Чисті приміщення проектуються безпосередньо при вході у виробничі цехи.
 • Хімічна (лабораторні приміщення). Контрольовані зони використовуються для зниження ризику пошкодження проб через забруднене повітря, а також забезпечення безпеки персоналу та навколишнього середовища при роботі з небезпечними речовинами.
 • Біотехнологічна промисловість (культивування або ферментація мікроорганізмів). Основне завдання – зведення до мінімуму можливості впливу на персонал і продукцію токсинів, а також патогенних організмів з промислових відходів.
 • Електронна (робота з відкритими друкованими платами). Робота в чистих кімнатах впливає на якість і довговічність продукції, істотно знижуючи кількість браку.
 • Аерокосмічна (збірка сонячних батарей, космічних апаратів та ін.).

Що таке проектування чистих приміщень?

Проектування чистих приміщень – це процес розробки структури зон, до яких встановлені вимоги GMP по класу чистоти. За вмістом часток зони мають істотні відмінності: у приміщеннях класу А максимально допустима кількість часток діаметром 5 мкм в 1 м³ – 20, для класу D значення становить 29000 часток в 1 м³. Тому проектування є дуже важливим етапом забезпечення налагодженої роботи в майбутньому. Комплексне проектування чистих приміщень включає до свого складу не лише огороджувальні конструкції, а ще й такі елементи як електричні та кліматичні системи, системи медичних газів, диспетчеризація та контроль, тощо. Лише комплекс цих заходів дає можливість створити кінцевий продукт та отримати належну якість – як функціональну, так і експлуатаційну.

Задачі проектування чистих приміщень

Спроектувати об’єкт, що працює за системою GMP, без чистих кімнат неможливо, оскільки вони є одним з основних вимог при експлуатації. Проектування чистих приміщень – це складне завдання для інженерів, яке вимагає часу і серйозних грошових вкладень. Перед проектувальниками стоять наступні задачі:

 • ізоляція всієї зони об’єкта і окремих його ділянок;
 • захист персоналу від впливу продукції;
 • видалення забруднень, що утворюються при виробничому процесі;
 • зведення до мінімуму можливості перехресної контамінації;
 • впровадження всередину кімнати або ізолятора необхідного обладнання;
 • постійний моніторинг необхідних параметрів в зоні (температури, вологості, ступеня забрудненості);
 • забезпечення особливих вимог для технологічного середовища.

Які особливості проектування чистих приміщень

Структура приміщень безпосередньо залежить від сфери застосування і конкретних завдань. Обов’язково необхідна наявність:

 • дверей;
 • вікон (без можливості відкриття);
 • скляних або глухих стін на міцному каркасі;
 • підлог з антистатичними властивостями;
 • систем вентиляції та фільтрації повітря;
 • повітряних і передавальних шлюзів для руху персоналу, продукції або обладнання;
 • герметичної стелі (панельної або касетної) з вбудованим освітленням;
 • модулів управління інженерними модулями та ін.

Важливим аспектом є метод, яким буде проводитися контроль за складом повітря в зоні. Будівлі будуються так, щоб чисті приміщення перебували всередині, а зовні їх оточували звичайні кімнати. У зоні створюється надлишок тиску в порівнянні з сусідніми приміщеннями за рахунок збільшення притоку повітря. При відсутності вікон тиск більше на 20%, в кімнатах з вікнами – на 30%. За рахунок цього повітря витісняється з чистих зон в сусідні зони з класом чистоти нижче.

Етапи проектування чистих приміщень

Перший етап полягає в розробці концептуального проекту, відповідного поставленим цілям. На цій стадії розглядаються всі етапи будівництва з економічної і технічної сторін. На другому етапі відбувається кваліфікація проекту і документальне встановлення експертної оцінки. На цій стадії визначається, чи відповідає проект вимогам GMP і завданням на проектування. На підставі концептуального проекту, який пройшов експертизу, розробляється робоча документація на будівництво об’єкта.

Ціна на проектування чистих приміщень

Розрахунок вартості розробки проектної документації залежить від безлічі істотних факторів, тому ціна для кожного замовлення індивідуальна. Наша компанія не тільки проектує, а й займається виробництвом та монтажем різних компонентів для чистих приміщень (двері, стелі, стінові панелі і т.д.). Саме у нас Ви можете замовити будівництво «під ключ» з усіма необхідними дозволами та документами. Для прорахунку вартості вам краще залишити запит на консультацію. Довіртеся професіоналам у галузі проектування чистих приміщень!

Спеціалісти компанії «СпецКиївБуд Medical» готові проконсультувати вас з усіх питань щодо проектування чистих приміщень. Ви можете зв’язатися з нами будь-яким зручним способом: через форму на сайті, електронну пошту або по телефону.

Зворотній зв’язок

  Вас також може зацікавити: