Вентиляція чистих приміщень

 1. Головна
 2. /
 3. Послуги – Чисті приміщення
 4. /
 5. Вентиляція чистих приміщень

Чисті приміщення виділяються в окрему категорію, вони потрібні для виробництва електроніки, складних мікросхем, роботи фармацевтичної галузі, організації лікувального процесу, здійснення досліджень у всіх медичних напрямках. Також їх проектують для харчових виробництв, де пред’являються високі вимоги до поточних умов. До чистих відносять всі спеціалізовані обладнані приміщення, де чисельність бактерій, дрібних аерозольних часток в повітрі підтримується на постійному оптимальному рівні. Доступно 9 категорій чистих проектів з урахуванням умов експлуатації (розрізняються за вимогами, допустимих домішок, іншим параметрам). Вони детально розглянуті в ГОСТ ІСО 14644-1-2000 (стандарт з описом положень є у вільному доступі).

Вентиляція чистих приміщень теж повинна здійснюватися з урахуванням ряду вимог. У приміщенні зазвичай (мова про те повітря, яким ми звикли дихати, тобто не очищене) знаходяться різні домішки (це грибки, вірусні збудники, пилок квітів, звичайний пил, міський смог). Їх присутність в чистих зонах просто неприпустима. Будь-які домішки змінюють склад повітря, що суперечить самому концепту організації чистого простору. Підготовка ефективного кондиціонування – обов’язковий етап в забезпеченні оптимального мікроклімату.

проектування вентиляції чистих приміщень

Суть проектування вентиляції чистих приміщень

Система вентиляції в чистих приміщеннях створюється із застосуванням спецобладнання. Фахівці повинні розбиратися в поточних вимогах, нормах. Стандарти, які пред’являються до чистих приміщень, враховувати обов’язково.

Можливі схеми:

 • потоки мас переміщаються в паралельно розташованій площині;
 • повітря подається невпорядковано, поширюється різнобічно;
 • комплексний тип – ідеальний вибір для невеликих кімнат, повітря з одного боку переміщається паралельно, а з іншого невпорядковано.

З урахуванням площі приміщення, особливостей розташування робочої області складається оптимальна схема. Ідеальним рішенням вважається варіант з односпрямованим переміщенням потоків.

При монтажі вентиляції чистих приміщень ми зазвичай віддаємо перевагу припливним системам. Суть їх роботи полягає в наступному – з верхньої частини, обов’язково під тиском і з заданою швидкістю здійснюється подача чистого потоку. Він зганяє забруднені маси, які знаходяться в закритих приміщеннях, до повітрязабору у напрямку вниз.

Охолоджені повітряні маси подаються з невеликою швидкістю, зазвичай до верху приміщення через спеціальні стельові панелі. Повітря починає обтікати простір, пил йде вниз (повинен потрапити до витяжки), роздратованість зводиться до можливого мінімуму. Така схема вентиляції виключає ризики утворення вихорів з пилових мас, протягів.  Попередньо потоки доводяться до потрібних параметрів вологості, охолоджуються або нагріваються.

Витяжки для чистих приміщень складаються з основного корпусу, набору фільтрів, теплових обмінників, зволожувачів, вентиляторів. Ми проектуємо обладнання з урахуванням індивідуальних запитів замовника.

Фільтр-блоки

Переваги систем вентиляції чистих приміщень

Системи вентиляції вбудовуються у спеціалізовані середовища, ізолятори, лабораторні приміщення, клініки. Це дозволяє створювати умови, що на 100% відповідають держнормам до температури приміщень, диференціальних значень вологостей та тиску, чистоти. На відміну від класичних систем для будинків та офісів, рішення спеціальної категорії для нормального функціонування вимагають наявності відповідних фільтрів та вентиляційних установок.

На окрему увагу заслуговує дизайн, стиль оформлення. Цей параметр також відрізнятиметься від характеристик класичних рішень. Для вентилювання чистих приміщень потрібен високий рівень організації повітрообміну, хороша якість фільтрації, чіткий контроль параметрів вологості, температурних показників та тиску.

Високі швидкості спрацьовування

Стандартні кондиціонери здійснюють 4-8 обмінів повітря протягом години, у чистому медичному приміщенні потрібно 20-90. З вирішенням цього завдання справляється лише спеціальне устаткування.

Повітрообмін багато в чому залежить від рівня генерації частинок людьми та обладнанням. Проектувальник повинен передбачити додаткові системи управління зниження напору потоку, регуляції швидкості при мінімальному заповненні приміщення чи період простоїв. Це дозволить оптимізувати витрати.

Якщо про вентиляцію чистих приміщень категорій ISO 1-5 (найсуворіші вимоги), для розрахунків беруть швидкість переміщення 0.5 м/сек (це стандартне значення). Але є дослідження, що показують – 0.35 теж достатньо для створення та підтримки оптимального мікроклімату.

Типи повітряних потоків

Вимоги до категорії ISO 5 – створення ламінарного чи односпрямованого потоку. Відфільтровані маси поступово подаються в єдиному напрямку, вертикальними паралельно розташованими один до одного потоками. Повітряні маси рециркулюватимуть від стінової основи в систему фільтрів назад.

Для ISO 6 зон зазвичай використовують турбулентний чи односпрямований потік. Регулювання напрямків, швидкостей не передбачено. Головний плюс ламінарних потоків перед турбулентними – вони формують робочі середовища однорідного складу, виключають появу кишень повітря для скупчення забруднюючих частинок.

100% контроль за параметрами

Грамотно облаштована вентиляційно-витяжна система дозволяє моніторити поточні параметри. Відстежувати обсяги потоку, стрибки тисків, рівень концентрації частинок та показники викидів.

Температурний режим

У процесах із суворими вимогами до температурних режимів технологія СВС-АРТА створює умови для додаткового моніторингу мікрокліматичних показників у заданих процесах. Наприклад, теплові обмінники з водяним кондиціюванням чи охолодженням, активною системою клімат-контролю постійно моніторять температури чистих приміщень.

Регулювання теплових навантажень є необхідним під час реалізації низки нестандартних робочих процесів. Також воно просто збільшує комфортність виконання робіт.

Вологісні показники

За дуже високої вологості починаються процеси активного розмноження, зростання бактерій. Металеві вироби, обладнання можуть іржавіти, запускаються процеси фотолітографічної деградації, починається активне поглинання води, конденсація. За недостатньої вологості будуть проблеми з розрядами, статистичною електрикою. Також неякісний контроль вологості створює незручності для персоналу.

Налаштування тиску

Системи вентилювання передбачають регулювання тиску. Спочатку визначаються граничні показники, вони використовуються як еталонні для контролю в майбутньому. Налаштування надлишкових параметрів тиску – зручний, ефективний спосіб контролю за рівнем забрудненості.

Очищення повітря

Застосування HVAC при проектуванні вентиляції чистих приміщень дає замовнику низку переваг, включаючи можливість якісної фільтрації повітря. Система усуває сторонні включення – бруд, пил, бактерії.

Фільтри НЕРА – ідеальне рішення для створення стерильних середовищ у фармацевтиці, медицині, дослідних сферах. Вони дозволяють створювати стабільні, на 100% контрольовані середовища.

Вимоги до обладнання
Яким має бути повітряний потік
Створення тиску: особливості
устройство чистых помещений
Проектирование вентиляции в клинике

Як виглядає схема монтажу обладнання для вентиляції чистих приміщень

При вентиляції і кондиціонуванні чистих приміщень особлива увага приділяється фільтрам. Система фільтрації складається з трьох частин:

 • Грубе очищення – це початкова ступінь, видаляються фізичні домішки;
 • Тонка очистка – бореться з бактеріальними агентами;
 • HEPA і ULPA фільтри – до 99.99999% очищення, третій етап.

Фільтри перших двох ступенів знаходяться в центральній кондиціонуючій установці. Елементи HEPA з ULPA розташовуються в розподільниках повітря.

Вибирати пристрої потрібно з урахуванням тиску повітря, замірів, площі приміщення, способу розміщення меблів. Від цих параметрів будуть залежати характеристики заборників, розподільників повітря.

Також при проектуванні вентиляції чистих приміщень потрібно враховувати такі правила:

 • Обов’язково стежити за позитивним дисбалансом для тиску повітря. Мінімальна рекомендована різниця становить 10 Па за умови закритих вхідних, міжкімнатних дверей.
 • Висота розташування стель – значимий параметр. Якщо він становить більше 2.7 м, використовуйте локальне вентилювання. Потік чистих повітряних мас в такому випадку буде направлений в ту область, де знаходиться фахівець.
 • Для приміщень не більше 4.5 в довжину замість звичайної фальшпідлоги використовують решітки настінного типу. Висота їх розташування – 0.6-0.9 м. Спрямований повітряний струмінь буде обволікати кімнату, переміщатися до решіток. Це дозволить поступово витіснити забруднені повітряні маси.
 • Чисті кімнати потрібно розташовувати біля тих, де стерильність максимальна (в середньому по будівлі).
 • Для обладнання чистих зон підійдуть тільки екологічно чисті, герметичні матеріали. Це дозволить підтримувати стабільність показників циркуляції повітряних мас.
 • Кращі типи фільтрів – це НЕРА і ULPA.

Схеми застосовуються різні. Найпопулярніші:

 • однонаправлене повітря йде через вентрешеткі;
 • повітря йде в різні боки, на стелі для цього встановлюють дифузори;
 • спрямовані в одну сторону потоки подаються в кімнату за рахунок перфорації на стельових панелях;
 • повітря йде в робочу стельову зону крізь розподільник;
 • потік чистих повітряних мас переміщується в двох протилежних напрямках, цьому сприяють шланги кільця.

Яким повинен бути готовий проект

Система вентиляції і кондиціонування для чистих приміщень повинна знижувати обсяги токсичних домішок, видаляти з повітря бактерії. Вона виводить забруднені маси, подає чисті, запобігає потраплянню бактерій в робочі зони і брудного повітря з сусідніх приміщень.

Грамотно спроектована вентиляція буде підтримувати оптимальні показники вологості, робочих концентрацій, температурних параметрів, вологості. Також вона відповідає за запобігання скупчення електрики (статика). Бажане «блокування» таких негативних ефектів:

 • утворення пилового нальоту на окремих робочих поверхнях;
 • турбулентні завихрення;
 • відхилення температурних значень від оптимальної норми;
 • перепади вологості в різних зонах.

Обмін повітря всередині кімнати розраховується через високу рухливість повітря, а вона заміряється в метрах за секунду. Тільки для повністю стерильних приміщень в фармацевтиці закріплюється чіткий пропорційний розподіл повітрообміну. Це повинно бути 0.46 метрів за секунду з мінімальною похибкою. Для інших чистих зон діапазон становить 0.35-0.52.

Певний вплив на повітрообмін надає наявність або відсутність вікон. Якщо кімната герметична, вікон в ній немає, то показник продуктивності повітряних мас повинен бути на одну п’яту більше витяжки.

Є питання?

Ми готові відповісти на них і прийняти заявку на розробку проекту для вашої будівлі. Залишайте заявку для отримання консультації або замовлення вентиляційного обладнання, послуг проектування і монтажу в компанії «СпецКиївБуд» Medical. Ми працюємо по всій Україні.

Зворотній зв’язок


  Вас також може зацікавити: