Вентиляція чистих приміщень

 1. СпецКиївБуд
 2. /
 3. Послуги – Чисті приміщення
 4. /
 5. Вентиляція чистих приміщень
проектування вентиляції чистих приміщень

Чисті приміщення належать до окремої категорії. Вони потрібні для виробництва електроніки, складних мікросхем, роботи фармацевтичної галузі, організації лікувального процесу, здійснення досліджень у всіх медичних напрямках. Також їх проектують для харчових виробництв, де наявні високі вимоги до поточних умов. До чистих відносять всі спеціально обладнані приміщення, де чисельність бактерій та дрібних аерозольних часток в повітрі підтримується на постійному оптимальному рівні. Доступно 9 категорій чистих проектів з урахуванням умов експлуатації (розрізняються за вимогами, кількістю допустимих домішок, іншими параметрами). Вони детально розглянуті в ГОСТ ІСО 14644-1-2000 (стандарт з описом положень є у вільному доступі).

Вентиляція чистих приміщень теж повинна здійснюватися з урахуванням ряду вимог. У приміщенні зазвичай (мова йде про те повітря, яким ми звикли дихати, тобто, не очищене) знаходяться різні домішки (це грибки, вірусні збудники, пилок квітів, звичайний пил, міський смог). Їх присутність в чистих зонах просто неприпустима. Будь-які домішки змінюють склад повітря, що суперечить самому концепту організації чистого простору. Підготовка ефективного кондиціонування – обов’язковий етап в забезпеченні оптимального мікроклімату.

Суть проектування вентиляції чистих приміщень

Система вентиляції в чистих приміщеннях створюється із застосуванням спеціального обладнання. Стандарти, які пред’являються до чистих приміщень, враховувати обов’язково.

Можливі схеми:

 • потоки мас переміщаються в паралельно розташованій площині;
 • повітря подається невпорядковано, поширюється різнобічно;
 • комплексний тип – ідеальний вибір для невеликих кімнат, повітря з одного боку переміщається паралельно, а з іншого невпорядковано.

З урахуванням площі приміщення та особливостей розташування робочої області складається оптимальна схема. Ідеальним рішенням вважається варіант з односпрямованим переміщенням потоків.

При монтажі вентиляційного обладнання для чистих приміщень ми, зазвичай, віддаємо перевагу припливним системам. Суть їх роботи полягає в наступному – з верхньої частини, обов’язково під тиском і з заданою швидкістю здійснюється подача чистого потоку. Він витісняє забруднені маси, які знаходяться в закритих приміщеннях, до повітрязабірника у напрямку вниз. Охолоджені повітряні маси подаються з невеликою швидкістю, зазвичай до верху приміщення, через спеціальні стельові панелі. Повітря починає обтікати простір, пил сепарується донизу (повинен потрапити до витяжки). Така схема вентиляції виключає ризики утворення вихорів з пилових мас, протягів.  Попередньо потоки доводяться до потрібних параметрів вологості, охолоджуються або нагріваються.

Витяжки для чистих приміщень складаються з основного корпусу, набору фільтрів, теплообмінників, зволожувачів, вентиляторів. Ми проектуємо обладнання з урахуванням індивідуальних запитів замовника.

Фільтр-блоки

Переваги систем вентиляції чистих приміщень

Системи вентиляції встановлюються у спеціалізовані середовища, ізолятори, лабораторні приміщення, клініки. Це дозволяє створювати умови, що на 100% відповідають держнормам (температура приміщень, диференціальні значення вологості та тиску, класу чистоти). На відміну від класичних систем для будинків та офісів, рішення спеціальної категорії (чистих приміщень) для нормального функціонування вимагають наявність відповідних фільтрів та вентиляційних установок.

Окремої уваги заслуговує дизайн, стиль оформлення. Цей параметр також відрізнятиметься в залежності від класичних технічних рішень. Для вентилювання стерильних приміщень потрібен високий рівень чистоти повітрообміну, хороша якість фільтрації, чіткий контроль параметрів вологості, температурних показників та тиску.

Високі швидкості спрацьовування

Стандартні кондиціонери здійснюють 2-4 обміни об’єму повітря протягом години, у чистому медичному приміщенні приблизно потрібно 10-20 (в залежності від вимог до класу чистоти приміщення). З вирішенням цього завдання справляється лише спеціальне устаткування. Повітрообмін багато в чому залежить від рівня генерації частинок людьми та обладнанням. Тому потрібно передбачити додаткові системи управління: витратою повітря, регуляцію швидкості при мінімальному заповненні приміщення чи період простою. Це дозволить оптимізувати витрати. Якщо про вентиляцію чистих приміщень категорій ISO 1-5 (найсуворіші вимоги), для розрахунків беруть швидкість переміщення 0.5 м/сек (це стандартне значення). Але є дослідження, що показують – 0.35 м/сек теж достатньо для створення та підтримки оптимального мікроклімату.

100% контроль за параметрами

Професійно спроектована припливно-витяжна система вентиляції дозволяє моніторити поточні параметри. Відстежувати витрати повітря, різницю тисків, рівень концентрації частинок та показники викидів у навколишнє середовища.

Температурний режим

У процесах із суворими вимогами до температурних режимів створюються умови для додаткового моніторингу мікрокліматичних показників. Наприклад, теплообмінники з водяним нагрівом чи охолодженням, активною системою клімат-контролю постійно відслідковує температури чистих приміщень.

Регулювання теплових навантажень є необхідним під час реалізації низки нестандартних робочих процесів. Також воно збільшує комфортність виконання робіт.

Показники вологості

За дуже високої вологості починаються процеси активного розмноження, зростання бактерій. Металеві вироби та обладнання можуть іржавіти, запускаються процеси фотолітографічної деградації, починається активне поглинання води, конденсація. За недостатньої вологості будуть проблеми з розрядами, статистичною електрикою. Також неякісний контроль вологості створює незручності для персоналу.

Налаштування тиску

Системи вентилювання передбачають регулювання тиску. Спочатку визначаються граничні показники, вони використовуються як еталонні для контролю в майбутньому. Налаштування надлишкових параметрів тиску – зручний, ефективний спосіб контролю за рівнем забрудненості.

Очищення повітря

Застосування HVAC при проектуванні вентиляції чистих приміщень дає низку переваг, включаючи можливість якісної фільтрації повітря. Система усуває сторонні включення – бруд, пил, бактерії.

НЕРА фільтри – ідеальне рішення для створення стерильних середовищ у фармацевтиці, медицині, дослідних сферах. Вони дозволяють створювати стабільні, на 100% контрольовані середовища.

Вимоги до обладнання
Яким має бути повітряний потік
Створення тиску: особливості
устройство чистых помещений
Проектирование вентиляции в клинике

Як виглядає схема монтажу обладнання для вентиляції чистих приміщень

При вентиляції і кондиціонуванні чистих приміщень особлива увага приділяється фільтрам. Система фільтрації складається з трьох частин:

 • Грубе очищення – це початкова ступінь, видаляються фізичні домішки;
 • Тонка очистка – бореться з бактеріальними агентами;
 • HEPA і ULPA фільтри – до 99.99999% очищення, третій етап.

Фільтри перших двох ступенів знаходяться в центральній кондиціонуючій установці. Елементи HEPA з ULPA розташовуються в розподільниках повітря.

Вибирати пристрої потрібно з урахуванням тиску повітря, замірів, площі приміщення, способу розміщення меблів. Від цих параметрів будуть залежати характеристики заборників, розподільників повітря.

Також при проектуванні вентиляції чистих приміщень потрібно враховувати такі правила:

 • Обов’язково стежити за позитивним дисбалансом для тиску повітря. Мінімальна рекомендована різниця становить 10 Па за умови закритих вхідних, міжкімнатних дверей.
 • Висота розташування стель – значимий параметр. Якщо він становить більше 2.7 м, використовуйте локальне вентилювання. Потік чистих повітряних мас в такому випадку буде направлений в ту область, де знаходиться фахівець.
 • Для приміщень не більше 4.5 в довжину замість звичайної фальшпідлоги використовують решітки настінного типу. Висота їх розташування – 0.6-0.9 м. Спрямований повітряний струмінь буде обволікати кімнату, переміщатися до решіток. Це дозволить поступово витіснити забруднені повітряні маси.
 • Чисті кімнати потрібно розташовувати біля тих, де стерильність максимальна.
 • Для обладнання чистих зон підійдуть тільки екологічно чисті, герметичні матеріали. Це дозволить підтримувати стабільність показників циркуляції повітряних мас.
 • Кращі типи фільтрів – це НЕРА і ULPA.

Схеми застосовуються різні. Найпопулярніші:

 • однонаправлене повітря йде через вентиляційні решітки;
 • повітря йде в різні боки, на стелі для цього встановлюють дифузори;
 • спрямовані в одну сторону потоки подаються в кімнату за рахунок перфорації на стельових панелях;
 • повітря йде в робочу стельову зону крізь розподільник;
 • потік чистих повітряних мас переміщується в двох протилежних напрямках.

Яким повинен бути готовий проект

Система вентиляції і кондиціонування для чистих приміщень повинна знижувати обсяги токсичних домішок, видаляти з повітря бактерії. Вона виводить забруднені та подає чисті маси, запобігає потраплянню бактерій в робочі зони і брудного повітря з сусідніх приміщень.

Грамотно спроектована вентиляція буде підтримувати оптимальні показники вологості, робочих концентрацій, температурних параметрів. Також вона відповідає за запобігання скупчення електрики (статика). Бажане «блокування» таких негативних ефектів:

 • утворення пилового шару на окремих робочих поверхнях;
 • турбулентні завихрення;
 • відхилення температурних значень від оптимальної норми;
 • перепади вологості в різних зонах.

Обмін повітря всередині кімнати розраховується через високу рухливість повітря, а вона заміряється в метрах за секунду. Тільки для повністю стерильних приміщень в фармацевтиці закріплюється чіткий пропорційний розподіл повітрообміну. Це повинно бути 0.46 метрів за секунду з мінімальною похибкою. Для інших чистих зон діапазон становить 0.35-0.52.

Певний вплив на повітрообмін надає наявність або відсутність вікон. Якщо кімната герметична, вікон в ній немає, то показник продуктивності повітряних мас повинен бути на одну п’яту більше витяжки.

Є питання?

Ми готові відповісти на них і прийняти заявку на розробку проекту для вашої будівлі. Залишайте заявку для отримання консультації або замовлення вентиляційного обладнання, послуг проектування і монтажу в компанії «СпецКиївБуд» Medical. Ми працюємо по всій Україні.

Зворотній зв’язок

  Вас також може зацікавити: