Вентиляція чистих приміщень

 1. Головна
 2. /
 3. Послуги – Чисті приміщення
 4. /
 5. Вентиляція чистих приміщень

проектування вентиляції чистих приміщень

Чисті приміщення виділяються в окрему категорію, вони потрібні для виробництва електроніки, складних мікросхем, роботи фармацевтичної галузі, організації лікувального процесу, здійснення досліджень у всіх медичних напрямках. Також їх проектують для харчових виробництв, де пред’являються високі вимоги до поточних умов. До чистих відносять всі спеціалізовані обладнані приміщення, де чисельність бактерій, дрібних аерозольних часток в повітрі підтримується на постійному оптимальному рівні. Доступно 9 категорій чистих проектів з урахуванням умов експлуатації (розрізняються за вимогами, допустимих домішок, іншим параметрам). Вони детально розглянуті в ГОСТ ІСО 14644-1-2000 (стандарт з описом положень є у вільному доступі).

Вентиляція чистих приміщень теж повинна здійснюватися з урахуванням ряду вимог. У приміщенні зазвичай (мова про те повітря, яким ми звикли дихати, тобто не очищене) знаходяться різні домішки (це грибки, вірусні збудники, пилок квітів, звичайний пил, міський смог). Їх присутність в чистих зонах просто неприпустима. Причина – будь-які домішки змінюють склад повітря, суперечать самому концепту організації чистого простору. Підготовка ефективного кондиціонування – обов’язковий етап в забезпеченні оптимального мікроклімату.

Суть проектування вентиляції чистих приміщень

Система вентиляції в чистих приміщеннях створюється із застосуванням спецобладнання. Фахівці повинні розбиратися в поточних вимогах, нормах. Стандарти, які пред’являються до чистих приміщень, враховувати обов’язково.

Можливі схеми:

 • потоки мас переміщаються в паралельно розташованій площині;
 • повітря подається невпорядковано, поширюється різнобічно;
 • комплексний тип – ідеальний вибір для невеликих кімнат, повітря з одного боку переміщається паралельно, а з іншого невпорядковано.

З урахуванням площі приміщення, особливостей розташування робочої області складається оптимальна схема. Ідеальним рішенням вважається варіант з односпрямованим переміщенням потоків.

При монтажі вентиляції чистих приміщень ми зазвичай віддаємо перевагу припливним системам. Суть їх роботи полягає в наступному – з верхньої частини, обов’язково під тиском і з заданою швидкістю здійснюється подача чистого потоку. Він зганяє забруднені маси, які знаходяться в закритих приміщеннях, до повітрязабору у напрямку вниз.

Охолоджені повітряні маси подаються з невеликою швидкістю, зазвичай до верху приміщення через спеціальні стельові панелі. Повітря починає обтікати простір, пил йде вниз (повинен потрапити до витяжки), роздратованість зводиться до можливого мінімуму. Така схема вентиляції виключає ризики утворення вихорів з пилових мас, протягів.  Попередньо потоки доводяться до потрібних параметрів вологості, охолоджуються або нагріваються.

Витяжки для чистих приміщень складаються з основного корпусу, набору фільтрів, теплових обмінників, зволожувачів, вентиляторів. Ми проектуємо обладнання з урахуванням індивідуальних запитів замовника.

Як виглядає схема монтажу обладнання для вентиляції чистих приміщень

При вентиляції і кондиціонуванні чистих приміщень особлива увага приділяється фільтрам. Система фільтрації складається з трьох частин:

 • Грубе очищення – це початкова ступінь, видаляються фізичні домішки;
 • Тонка очистка – бореться з бактеріальними агентами;
 • HEPA і ULPA фільтри – до 99.99999% очищення, третій етап.

Фільтри перших двох ступенів знаходяться в центральній кондиціонуючий установці. Елементи HEPA з ULPA розташовуються в розподільниках повітря.

Вибирати пристрої потрібно з урахуванням тиску повітря, замірів, площі приміщення, способу розміщення меблів. Від цих параметрів будуть залежати характеристики заборником, розподільників повітря.

Також при проектуванні вентиляції чистих приміщень потрібно враховувати такі правила:

 • Обов’язково стежити за позитивним дисбалансом для тиску повітря. Мінімальна рекомендована різниця становить 10 Па за умови закритих вхідних, міжкімнатних дверей.
 • Висота розташування стель – значимий параметр. Якщо він становить більше 2.7 м, використовуйте локальне вентилювання. Потік чистих повітряних мас в такому випадку буде направлений в ту область, де знаходиться фахівець.
 • Для приміщень не більше 4.5 в довжину замість звичайної фальшпідлоги використовують решітки настінного типу. Висота їх розташування – 0.6-0.9 м. Спрямований повітряний струмінь буде обволікати кімнату, переміщатися до решіток. Це дозволить поступово витіснити забруднені повітряні маси.
 • Чисті кімнати потрібно розташовувати біля тих, де стерильність максимальна (в середньому по будівлі).
 • Для обладнання чистих зон підійдуть тільки екологічно чисті, герметичні матеріали. Це дозволить підтримувати стабільність показників циркуляції повітряних мас.
 • Кращі типи фільтрів – це НЕРА і ULPA.

Схеми застосовуються різні. Найпопулярніші:

 • однонаправленно повітря йде через вентрешеткі;
 • повітря йде в різні боки, на стелі для цього встановлюють дифузори;
 • спрямовані в одну сторону потоки подаються в кімнату за рахунок перфорації на стельових панелях;
 • повітря йде в робочу стельову зону крізь розподільник;
 • потік чистих повітряних мас переміщається в двох протилежних напрямках, цьому сприяють шланги кільця.

Яким повинен бути готовий проект

Система вентиляції і кондиціонування для чистих приміщень повинна знижувати обсяги токсичних домішок, видаляти з повітря бактерії. Вона виводить забруднені маси, подає чисті, запобігає потраплянню бактерій в робочі зони і брудного повітря з сусідніх приміщень.

Грамотно спроектована вентиляція буде підтримувати оптимальні показники вологості, робочих концентрацій, температурних параметрів, вологості. Також вона відповідає за запобігання скупчення електрики (статика). Бажане «блокування» таких негативних ефектів:

 • утворення пилового нальоту на окремих робочих поверхнях;
 • турбулентні завихрення;
 • відхилення температурних значень від оптимальної норми;
 • перепади вологості в різних зонах.

Обмін повітря всередині кімнати розраховується через високу рухливість повітря, а вона заміряється в метрах за секунду. Тільки для повністю стерильних приміщень в фармацевтиці закріплюється чіткий пропорційний розподіл повітрообміну. Це повинно бути 0.46 метрів за секунду з мінімальною похибкою. Для інших чистих зон діапазон становить 0.35-0.52.

Певний вплив на повітрообмін надає наявність або відсутність вікон. Якщо кімната герметична, вікон в ній немає, то показник продуктивності повітряних мас повинен бути на одну п’яту більше витяжки.

Є питання?

Ми готові відповісти на них і прийняти заявку на розробку проекту для вашої будівлі. Залишайте заявку для отримання консультації або замовлення вентиляційного обладнання, послуг проектування і монтажу в компанії «СпецКиївБуд» Medical. Ми працюємо по всій Україні.

Зворотній зв’язок


  Вас також може зацікавити: